ABD polisi iki üniversitede Gazze protestolarını dağıttı: 43 gözaltı

Polis, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde Gazze’ye destek için kurulan çadır kamplarını dağıttı, onlarca eylemciyi gözaltına aldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Philadelphia polisi, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki eyleme müdahale etmeden önce gazetecileri alandan uzaklaştırdı, ardından çadırları yıkarak eylemcilerin eşyalarını bir çöp kamyonuna yükledi. Penn’in kamu güvenliği departmanı, yaklaşık 33 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

‘ÇADIR KAMPININ VAR OLDUĞU HER GÜN…’

ABD’nin Boston kenti yakınlarındaki MIT’de de bugün benzer sahneler yaşandı. Gazeteci öğrenciler, çevik kuvvet polisinin en az 10 öğrenciyi gözaltına aldığını, ardından çadır kampını dağıtıp eylemcilerin eşyalarını attığını aktardı.

MIT Rektörü Sally Kornbluth, bugün yaptığı açıklamada, 10 kişinin ‘barışçıl bir şekilde’ polise teslim olduklarını, gözaltı işlemlerinin Filistin ve İsrail yanlısı eylemciler arasındaki çatışmaların tırmanışa geçmesinin ardından yapıldığını savundu.

Penn’in Geçici Rektörü J. Larry Jameson, pazartesi günü yaptığı açıklamada “Çadır kampının var olduğu her gün, kampüs biraz daha güvensiz” iddiasında bulunmuştu.

100’Ü AŞKIN PROTESTODA EN AZ 2 BİN 600 GÖZALTI

Kar amacı gütmeyen yayın kuruluşu Appeal’a göre, ABD’de ilk Gazze ile dayanışma çadır kamplarının kurulduğu ve ardından 18 Nisan’da eylemci öğrencilerin gözaltına alındığı New York’taki Columbia Üniversitesi’nde yaşananlardan bu yana 39 eyalet ve Washington D.C.’de 100’ü aşkın protestoda en az 2 bin 600 eylemci gözaltına alındı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x